Oświadczenie Bartosza Gibały - 18 kwietnia

ODPOWIEDŹ BARTOSZA GIBAŁY NA KONFERENCJĘ ZORGANIZOWANĄ

PRZEZ CZŁONKÓW PLATFORMY OBYWATELSKIEJ W KRAKOWIE

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na ataki ze strony Radnego Miasta Krakowa Pana Grzegorza Stawowego z dnia 18 kwietnia 2024 roku, niniejszym wyrażam swój stanowczy sprzeciw wobec szerzenia nieprawdy co do mojej osoby, mojej rodziny i prowadzonej przeze mnie działalności. Ponownie oświadczam, że nie wybudowałem ani nie buduję żadnej inwestycji mieszkaniowej na terenie miasta Krakowa i nie jestem deweloperem.

Wypowiedzi dotyczące mojego udziału w inwestycji realizowanej przy ul. Wodnej w Krakowie i sugerowanie mojego udziału w tej inwestycji jako działalności deweloperskiej jest jawnym kłamstwem, a rozpowszechnianie tych nieprawdziwych informacji przez Radnego Grzegorza Stawowego stawia pod znakiem zapytania jego działalność publiczną. Ewidentnie Pan Radny Grzegorz Stawowy jest czynnie zaangażowany w brudną kampanię przeciwko mnie i mojej rodzinie, wpisując się w polityczną narrację powtarzaną przez członków Platformy Obywatelskiej działających na terenie Krakowa. Dodatkowo moje zaniepokojenie wzbudza fakt, że Pan Stawowy w swoich wypowiedziach powołuje się na dokumenty, do których dostęp mogą mieć wyłącznie strony postępowań administracyjnych np. przytacza pełnomocnictwa czy wnioski składane przez strony postępowań administracyjnych. Czy takie działanie (posłużenie się dokumentami do których Pan Stawowy nie powinien mieć dostępu) nie stanowi nadużycia wpływów w strukturach miasta?

Wobec takich działań jestem zmuszony ponownie zabrać publicznie głos, wyjaśniając kontekst działań podejmowanych przez Pana Grzegorza Stawowego. Nie bez znaczenia dla oceny zachowania Pana radnego pozostaje fakt, że przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Planowania Przestrzennego w Radzie Miasta Krakowa. Z wniosku radnego Łukasza Maślony, został odwołany z tej funkcji w maju 2023 roku. Za odwołaniem Pana Stawowego głosowało 19 radnych, w tym członkowie stowarzyszenia Kraków Dla Mieszkańców, któremu przewodniczy mój brat – Łukasz Gibała.

Kolejnym powodem ataków kierowanych w stronę mojej osoby i mojej rodziny jest fakt przynależności Pana Grzegorza Stawowego do Koalicji Obywatelskiej i bliska znajomość z Posłem Aleksandrem Miszalskim, który jest kontrkandydatem mojego brata w wyborach prezydenckich w Krakowie. W sieci bowiem można znaleźć dowody na udział Pana Grzegorza Stawowego w uroczystościach rodzinnych Pana Aleksandra Miszalskiego, takich jak ślub.

Pan Stawowy w swoich wypowiedziach dość zdecydowanie sugeruje, jakie działania wobec danych nieruchomości zamierzam podjąć ja lub mój ojciec. Zastanawiające jest skąd Pan Radny wie jakie mamy plany i jakie pomysły są w naszych głowach? Otóż Radny błędnie wywodzi wnioski z powoływanych przez siebie dokumentów, co uznaję za działanie celowe, wprowadzające w błąd opinie publiczną tym bardziej, że po 17 latach zajmowania stanowiska Przewodniczącego Komisji Planowania Przestrzennego ma pełną wiedzę i świadomość co wynika z tych dokumentów.

Dodać należy, że ostatni atak Pana Stawowego, na moją osobę i moją rodzinę mający miejsce w dniu 18 kwietnia 2024 roku, był przygotowywany kilka dni (od czasu publikacji mojego oświadczenia mija bowiem tydzień). Dla porównania moja wypowiedź, została przygotowana w ciągu kilku godzin.

Poniżej odniosę się do poszczególnych kwestii poruszanych w atakach Pana Radnego Grzegorza Stawowego.

FAKT 1 – Nie partycypowałem w zyskach z inwestycji przy ulicy Wodnej 34

Mój udział w inwestycji przy ul. Wodnej w Krakowie był już przedmiotem ataków ze strony Radnych Miasta Krakowa mających miejsce w lipcu 2023 roku. Jak widać wyjaśnienia te nie zostały przyswojone przez Pana Stawowego. Mój udział w tej inwestycji stanowi realizację działalności w segmencie finansowym. Nie przygotowywałem tej inwestycji, nie sprzedawałem mieszkań, a zakończenie mojego udziału w tym projekcie nastąpiło po spłacie zainwestowanych środków, co ważne przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie (w trakcie budowy). W czasie gdy zakończyłem mój udział w tej inwestycji (grudzień 2022 roku) spółka ta nie wygenerowała zysków, co potwierdzają sprawozdania finansowe dostępne publicznie (ostatnie z 2022 roku załączone do tego oświadczenia – załącznik nr 1). Fakt ten jest równoznaczny z tym, że nie partycypowałem w zyskach z tej inwestycji.

Sugerowanie mojej działalności jako działalności dewelopera, powołując się na inwestycje przy ulicy Wodnej 34 w Krakowie mija się z prawdą i jest wyrwane z kontekstu, co potwierdza nie tylko moje oświadczenie (link: https://gibalaoswiadcza.pl/) ale także oświadczenie prezesa Activ Investment sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (załącznik nr 2).

FAKT 2 – grunt przy ulicy Lea 116 ma być przeznaczony pod usługi

Pan Radny w ostatnich latach swojej działalności przejawiał zainteresowanie gruntami znajdującymi się w posiadaniu spółek zarządzanych przez mojego ojca. W szczególności uwagę radnego wzbudziła inwestycja przy ul. Juliusza Lea 116.

Otóż uwadze Radnego Stawowego umknął fakt, że aktualnie wyłożony do wglądu został plan miejscowy obejmujący teren przy ulicy Lea 116, zgodnie z którym „wyznacza się Tereny zabudowy usługowej, oznaczone symbolem Up.2 o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę budynkami usługowymi, w tym przemysłu wysokich technologii. 2. Dopuszcza się realizację manufaktur i galerii o charakterze rzemieślniczym i drobnego przemysłu wytwórczego” (powołano §27.1 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Lea – według projektu wyłożonego do publicznego wglądu).

W związku z wyłożonym planem miejscowym, aktualny użytkownik wieczysty tego gruntu, nie podejmuje żadnych działań do czasu uchwalenia nowego planu miejscowego dla tej nieruchomości. Stąd sugerowanie, że jakiekolwiek działania inwestycyjne zostaną zrealizowane na tej nieruchomości należy uznać za świadomą manipulację.

Pominięcie faktu, o planowanym przeznaczeniu nieruchomości przy ul. Juliusza Lea 116, przez radnego działającego od kilkunastu lat w Komisji Planowania Przestrzennego należy poczytywać jako celową dezinformację, podyktowaną wyłącznie celami politycznymi.

Plan jest dostępny na stronie: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=131397

FAKT 3 – planowana wycinka drzew przy ul. Juliusza Lea

W wypowiedziach Radny Grzegorz Stawowy wprost sugeruje, że jakiekolwiek działania związane z nieruchomością przy ulicy Juliusza Lea 116 w Krakowie są podyktowane kampanią wyborczą. W tym celu Pan Stawowy manipuluje faktami dotyczącymi wniosku o wycinkę drzew. Celem sprostowania tych fałszywych wypowiedzi wyjaśniam, że wniosek o wycinkę drzew, na którą powołuje się radny Grzegorz Stawowy był poprzedzony opinią dendrologa, z której wynikało, że drzewa te nadają się do usunięcia (tzw. „wycinka sanitarna”). We wniosku złożonym w dniu 22 marca 2024 roku wskazano, że w miejsce wyciętych drzew zostanie posadzonych większa ilość nasadzeń niż ilość drzew przeznaczonych do wycinki (załącznik nr 3). Wniosek ten został jednak cofnięty po dwóch dniach roboczych od jego złożenia (tj. w dniu 26 marca 2024 roku), jako błędny (załącznik nr 4). Decyzja organów w tym zakresie została wydana w dniu 4 kwietnia 2024 roku.

FAKT 4 – Ani ja, ani moja rodzina nie budujemy mieszkań

Tereny przy ulicy Lea 213 w Krakowie od 20 lat pozostają we władaniu spółek należących do Leszka Gibały. Pod tym adresem mieszczą się biura spółek z grupy Alti. Dodatkowo na nieruchomości znajduje się budynek, w którym przez kilkanaście lat był prowadzony klub fitness.

Radny Stawowy poświęca wiele uwagi także tej nieruchomości, wskazując na wydane decyzje, pozwalające na realizację na niej inwestycji mieszkaniowej. Zwrócić uwagę należy, że już w 2022 roku (a więc na wiele lat wcześniej przed aktualną kampanią wyborczą) została wydana decyzja zezwalająca na realizację inwestycji mieszkaniowej na tej nieruchomości, która do dzisiaj nie została zrealizowana (Decyzja numer 1450/6740.1/2022 z dnia 17 listopada 2022 roku – załącznik numer 5). Zatem wydanie decyzji pozwalających na budowę nie oznacza rozpoczęcia budowy, co radny Stawowy sugeruje w swoich wypowiedziach.

Co więcej należy zaznaczyć, że inwestycja ta przewiduje bardzo wysoki współczynnik terenu biologicznie czynnego – czyli terenu zielonego. Jest to możliwe dzięki przewidzeniu w pozwoleniu na budowę większych powierzchni mieszkań, a tym samym mniejszej ilości miejsc parkingowych. Projekt przewiduje aż 1140,60 m2  terenów zielonych czyli 30%, w ramach których zostanie zasadzonych 84 drzewa i krzewy.

Tym samym projekt ten w naszej ocenie jest przykładem jak budować w sposób przyjazny dla mieszkańców.

Aktualne decyzje wydane w stosunku do tego terenu nie będą realizowane przez Pana Leszka Gibałę lub przeze mnie. Stąd nowopowstała spółka Verdano PG spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Invest 1 spółka komandytowa, która skupi w swoim majątku nieruchomość i decyzje pozwalające na realizację inwestycji, aby docelowo sprzedać ją podmiotowi profesjonalnemu prowadzącemu działalność deweloperską.

Na zakończenie pragnę dodać, że w okresie od początku 2023 roku do listopada 2023 roku wydano w Krakowie 1304 pozwolenia na budowę i 595 decyzji o warunkach Zabudowy. Kierując się tokiem myślenia Pana Grzegorza Stawowego należałoby uznać, że w Krakowie działa co najmniej 1304 deweloperów. Co jak sądzę nie jest prawdą.

Kraków, 18 kwietnia 2024 roku

_______________________




oswiadczenie_1804.pdf
Pobierz
Zalacznik-1-spr.fin_.pdf
Pobierz
Zalacznik-2-oswiadczenie-Activ.pdf
Pobierz
Zalacznik-3-wniosek_wycinka.pdf
Pobierz
Zalacznik-4-cofniecie_wycinki.pdf
Pobierz
Zalacznik-5-decyzja-Lea213.pdf
Pobierz
Zalacznik-uzytkowanie_Wodna.pdf
Pobierz